Gréckokatolícka cirkev farnosť Sabinov filiálka Šar. Michaľany

Kalendár
Dnes je: Štvrtok
8. december. 2022

Sviatok má:
dnes: Marína
zajtra: Izabela
pozajtra: Radúz
včera: Ambróz

IP:3.236.121.117.
ec2-3-236-121-117.compute-1.amazonaws.com
Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar
Gréckokatol. magazín

TV - naživo
gréckokatolícky magazín

Biblia
Nový zákon
Nový zákon

Starý zákon
Starý zákon
Panoráma
Renesančný kaštieľ a Baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža v Šarišských Michaľanoch
Baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža v Šarišských Michaľanoch
Vyhľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie
TV vysielania
Radio
Stanica:
Nie je voľba


<a href=''>Play Nie je voľba</a>

Hrať v samostatnom okne
12 APOŠTOLOV ...

Krátke informácie

Kto boli dvanásti (12) učeníci / apoštoli Ježiša Krista?

Slovo „učeník“ označuje učenca, alebo nasledovníka. Slovo „apoštol“ znamená „niekto, kto je vyslaný“. Pokým bol Ježiš na zemi, Jeho dvanásti nasledovníci boli nazvaní učeníci. Dvanásť učeníkov Krista nasledovalo, učilo sa od Neho a On učil ich. Po Jeho vzkriesení a vstúpení Ježiš vyslal učeníkov, aby boli Jeho svedkami (Matúš 28:18-20; Skutky 1:8). Potom sa o nich hovorilo ako o dvanástich učeníkoch. Avšak, dokonca aj kým bol Ježiš stále na zemi sa pojmy ako „učeník“ a „apoštol“ trochu zamieňali.

Pôvodných dvanásť učeníkov/apoštolov je vymenovaných v Matúšovi 10:2-4, „Mená dvanástich apoštolov sú: prvý Šimon, ktorý sa volal Peter, jeho brat Ondrej; Jakub, syn Zebedeov, a jeho brat Ján; Filip a Bartolomej, Tomáš a colník Matúš, Jakub, syn Alfeov, a Tadeus, Šimon Kanaánsky a Judáš Iškariotský, ktorý Ho aj zradil.“ Biblia tak isto menuje dvanástich učeníkov/apoštolov v Marekovi 3:16-19 a v Lukášovi 6:13-16. Keď si tieto pasáže porovnáme, tak sa ukáže, že je v menách nepatrný rozdiel. Zdá sa, že Tadeus bol tak isto známy aj ako „Júda Jakubov“ (Lukáš 6:16) a Lebeus (Matúš 10:3; Roháčkov preklad). Šimon Horlivec bol tak isto známy ako Šimon Kanaánsky (Marek 3:18). Judáš Iškariotský, ktorý zradil Ježiša bol nahradený medzi dvanásti Matejom (pozri Skutky 1:20-26). Niektorí učitelia Biblie si myslia, že Matej je „neplatným“ apoštolom a veria tomu, že Pavol bol tým, koho si Boh vybral, aby nahradil Judáša Iškariotského ako dvanásteho apoštola.

Dvanásti učeníci/apoštoli boli obyčajnými mužmi, ktorých si Boh použil neobyčajným spôsobom. Medzi dvanástimi boli rybári, vyberač daní a revolucionár. Evanjelia nám hovoria o neustálych zlyhaniach, zápasoch a pochybnostiach týchto dvanástich mužov, ktorý nasledovali Ježiša Krista. Po tom, ako boli svedkami Ježišovho vzkriesenia a vstúpenia na nebesia Duch Svätý premenil učeníkov/apoštolov na mocných Božích mužov, ktorí prevrátili svet hore nohami (Skutky 17:6). Čo bolo tou zmenou? Dvanásti učeníci/apoštoli „boli s Ježišom“ (Skutky 4:13). Kiežby to isté mohlo byť povedané aj o nás!


 
Súvisiace odkazy
· Viac o Krátke informácie
· Ďalšie články od autora: sklenar


Najčítanejší článok na tému Krátke informácie:
12 APOŠTOLOV ...

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Súvisiaca téma

Krátke informácie


OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV


Spravcovia stránok: o. František FEDOR a Rudo SKLENÁR

©2012
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd

Admin