Gréckokatolícka cirkev farnosť Sabinov filiálka Šar. Michaľany

Kalendár
Dnes je: Piatok
26. apríl. 2024

Sviatok má:
dnes: Jaroslava
zajtra: Jaroslav
pozajtra: Jarmila
včera: Marek

IP:18.118.140.108.
ec2-18-118-140-108.us-east-2.compute.amazonaws.com
Hlavné menu
MenuMaker produced NavBar
Gréckokatol. magazín

TV - naživo
gréckokatolícky magazín

Biblia
Nový zákon
Nový zákon

Starý zákon
Starý zákon
Panoráma
Renesančný kaštieľ a Baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža v Šarišských Michaľanoch
Baroková kaplnka Povýšenia sv. Kríža v Šarišských Michaľanoch
Vyhľadaj na stránke


Pokročilé vyhľadávanie
TV vysielania
Radio
Stanica:
Nie je voľba


<a href=''>Play Nie je voľba</a>

Hrať v samostatnom okne
Apoštoli Slovanov CYRIL a Metod

Krátke informácie



Základy slovenskej národnej kultúry položili bratia zo Solúna -
Konštantín Filozof a Metod

Martin Benka: Príchod Konštantína Filozofa a jeho brata Metoda ku Slovákom

 

 

                                       Mozaiky sv. Cyrila a Metoda z 11. stor.  z kostola sv. Praxedy, kde počas svojho pobytu                                     v Ríme bývali a kde sv. Cyril aj zomrel

                                        

Konštantín Filozof ( 827–869)  -  grécky biskup, apoštol Slovanov a prvý učiteľ Slovákov v 9. storočí, tvorca prvej slovanskskej abecedy. Krátko pred smrťou sa stal mníchom a prijal rehoľné meno Cyril

                    Metod   (815–885)  -   apoštol Slovanov, učiteľ a prvý arcibiskup Slovákov v 9. storočí   (obrázok v pravo)                   

 

Apoštoli Slovanov sv. Cyril a sv. Metod  spolupatróni Európy

      Veľkolepé apoštolské dielo Cyrila a Metoda stvárňovalo európskú kresťanskú civilizáciu, ako zdôraznil slovanský pápež Ján Pavol II., keď  v roku 1980 vyhlásil sv. Cyrila a sv. Metoda za spolupatrónov Európy.

Obaja pochádzali z Grécka a boli rodní bratia. Narodili sa v meste Solúne (dnes Thessaloniki v Grécku), ktoré bolo v tom čase druhým najväčším mestom v Byzancii. Ich otec Lev bol vysokým úradníkom byzantskej správy. Ich matka bola Slovanka a volala sa Mária. Spolu sa im narodilo sedem detí.

Metod
Bol najstarším zo siedmych súrodencov a narodil sa okolo roku 815. Stal sa správcom byzantskej provincie obývanej Slovanmi. Okolo roku 840 sa tohto úradu vzdal a stal sa opátom v kláštore Polychron na hore Olymp pri meste Bursa (blízko Konštantínopolu, dnes Istanbul v Turecku). V rokoch 864-867 sa spolu so svojim bratom zúčastnil apoštolskej misie u moravských Slovenov (Slovákov) sídliacich na Dunaji. V roku 870 bol  Metod ustanovený Apoštolskou stolicou v Ríme za arcibiskupa Moravy a Panónie a bol menovaný pápežským legátom pre krajiny Slovenov, kde vládli Rastislav, Koceľ a Svätopluk (dnes územie Slovenska, Moravy a Maďarska).
Franskí biskupi, ktorí mali pôvodne duchovnú správu v tejto oblasti, sa nechceli podriadiť rozhodnutiu pápeža a snažili sa arcibiskupa Metoda odstrániť. Dva a pol roka ho väznili a tu podstúpil aj trýznenie a ponižovanie. Bol oslobodený až na zásah pápeža Jána VIII., za pomoci Koceľa a do svojho biskupského sídla sa vrátil v roku 873.   
V posledných rokoch svojho života sa venoval predovšetkým prekladom Starého Zákona a zbierke cirkevných aj občianskych zákonov, nazývaných Nomokánon a  Zakon sudnyj ľudem. Mal prorockého ducha a tri dni pred smrťou oznámil svoj odchod do nebeskej vlasti. Zomrel tak ako predpovedal - 6. apríla 885. Bol pochovaný v katedrálnom chráme sv. Bohorodičky v Devíne - sídelnom meste kráľa Rastislava (Bratislava, Slovensko).

Konštantín Filozof
Najmladší brat sv. Metoda, prišiel na svet okolo roku 827. Krátko pred smrťou prijal rehoľné meno Cyril. Patril k najvýznamnejším vzdelancom 9.storočia. Mal hodnosť profesora filozofie na najznámejšej a najstaršej kresťanskej univerzite v Konštantínopole (dnes Istanbul v Turecku). Bol známy nielen ako vynikajúci filozof a rétorik, ale aj ako znalec východných jazykov a písomností. Zároveň bol teológom, spisovateľom i básnikom. V Ríme bol ocenený prívlastkom najučenejší muž, učiteľ apoštolského života a jeho učeníci ho vnímali ako proroka. Skutočnosť, že rétoricky nezveličovali, potvrdzuje celoživotné dielo Konštantína Filozofa, z ktorého dodnes čerpajú všetky slovanské národy.
Sv. Konštantín Filozof bol apoštolom Slovákov. Ako najvzácnejší dar im priniesol písmo – v pôvodných textoch nazývané „slovenské písmo“ - dnes známe ako Hlaholika, ktorú dostal v mystickom spojení s Bohom. Touto novou abecedou boli napísané knihy Starého i Nového Zákona aj liturgické texty, ktoré obaja bratia preložili z gréčtiny do jazyka Slovákov. Konštantín bol prvým kodifikátorom spisovného a liturgického jazyka Slovákov, ktorého základom bola staroslovenčina. Podľa svedectiev historických prameňov 9. storočia bolo Slovenské písmo prvé originálne písmo Slovanov. Preklady Biblických kníh, ktoré urobil Konštantín spolu s bratom Metodom a ich slovenskými učeníkmi pokladajú odborníci za geniálne dielo. Ešte i po tisícročí prekvapujú svojou dokonalosťou po stránke teologickej, jazykovej i štylistickej. Historický moment zrodu písomnej kultúry Slovanov sv. Cyril oslávil veľkolepým hymnickým spevom PROGLAS.
Boh dal poznať Konštantínovi Filozofovi deň jeho blaženej smrti 50 dní dopredu a on vzdajúc sa všetkého, vstúpil do kláštora. Z vnuknutia Božieho prijal rehoľné meno Cyril. Zomrel 14. februára 869 v gréckom kláštore sv. Praxedy a s pápežskými poctami bol pochovaný v chráme pápeža sv. Klementa v Ríme. Výročie smrti sv.Cyrila sa vo svete slávi ako hlavný sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, spolupatrónov Európy.

Upravil : R.S




 
Súvisiace odkazy
· Viac o Krátke informácie
· Ďalšie články od autora: sklenar


Najčítanejší článok na tému Krátke informácie:
12 APOŠTOLOV ...

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Súvisiaca téma

Krátke informácie






OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV


Spravcovia stránok: o. František FEDOR a Rudo SKLENÁR

©2012
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.08 sekúnd

Admin